Praha - napriek všetkému toto mesto milujem...

Autor: Štefan 'Dominik' Sabo | 14.6.2006 o 15:37 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  11793x

Prahu mám veľmi rád, možno nie až tak, ako Londýn či Amsterdam, ale dostanem sa tam, aspoň v tomto čase oveľa častejšie. Nie vždy mám radosť z toho, čo vidím... Množstvo okradnutých turistov, ale aj domácich hovorí jasnou rečou...

nápis na stavadle Praha - Hlavní nádražínápis na stavadle Praha - Hlavní nádražífoto: autor

Do Prahy väčšinou prichádzam vlakom, alebo autobusom, len výnimočne lietadlom.  Väčšina z tých, ktorí prídu vlakom sa ocitne buď na hlavnom nádraží, alebo na nádraží Holešovice, podľa toho, z ktorého smeru prichádzajú vlakom. Autobusom takmer určite na ÚAN Florenc.

Praha - Hlavní nádraží

Väčšine nemusím vôbec predstavovať toto miesto, denne ním prejdú tisíce ľudí, turistov, ale aj cezpoľných, ktorí pracujú v Prahe. Ideálna situácia pre rôzne živly. Aj napriek tomu, že upozornení je viac, ako dosť, stále sa nájde dosť obetí, či už rôznych úchylov, alebo vreckárov.

Známemu sa pravidelne stáva, že dostáva sladké pozvania do Fantovy kavárny. Je pravdou, že už to nie je čo bolo, ale ešte stále tam je možné vidieť rôzne dvojice.

Mne sa zase so železnou pravidelnosťou prihovára jeden zo slovenských Rómov, ktorí samozrejme vždy chcú nejaké drobné na vlak, aby sa mohli dostať domov. Za tie roky už príliš obohratá pesnička, nehovoriac, že sú to stále tie isté osoby, takže ich poznám dokonale. Aj keby som mal peňaženku plnú drobných, nikdy ju nevytiahnem práve tu, nie to ešte pred nimi.

Vždy, keď idem sem, vopred si prichystám hotovosť (väčšinou platobnú kartu) tak, aby som nemusel vyťahovať peňaženku vôbec, v najhoršom skočím na WC, kde v relatívnom bezpečí premiestnim jednotlivé veci bezpečne do, resp. z peňaženky.

Ak už hovoríme o WC, je to špeciálna kapitola, odporúčam radšej použiť WC v spodnom vestibule, vľavo pri pohľade na odchodové tabule a pokladne. Je aspoň ako tak zrekonštruované, aj keď aj to v hornom vestibule vraj onedlho má byť, ale dovtedy by Vám nestačilo už ani zadržať dych.

Napriek všetkému, štatistiky hovoria o neklesajúcom trende krádeží na tomto mieste. Bohužiaľ, stále sa im darí nachytať rôznymi trikmi nové a nové obete. Pokiaľ máte možnosť, nezdržiavajte sa dlhšiu dobu na nádraží, buďte obozretní a dávajte si pozor na batožinu. Cez týždeň po 20:00 a cez víkend už po 18:00 by som tam nešiel, kým nemusím.

Čosi podobné platí aj na Holešovicích, aj keď, vďaka menším priestorom a väčšej ochrane je tam menšie riziko. Čosi neskutočné je na ÚAN Florenc, pokiaľ by niektorí jedinci mohli, ukradli by Vám ešte aj hlavu, úzke priestory a tisíce ľudí denne, neprehľadná situácia s rôznymi malými dopravnými spoločnosťami tomu doslova nahráva.

Metro a MHD

Metro, nosný spôsob dopravy v Prahe, počas pracovných dní v špičke intervaly, ktoré sú viac, ako dobré (ranná a poobedňajšia špička je aj tak tlačenica). Keby som mohol, pokojne aj celý deň strávim v týchto podzemných mestách, škoda len, že v Prahe sú len tri linky.

Pozor však na to, že je to ďalší raj zlodejov o tlačeniciach v električkách radšej ani nehovorím, zo zásady obsadzujem rohové miesto pri zadných dverách vozňa tak, aby ani v prípade, že je nutné do protiľahlého rohu umiestniť kočík som toto nemusel opustiť. Výhodou pre mňa je, že mi stačí kontrolovať iba 2 smery, z ktorých môže prísť ohrozenie.

Ulice starého mesta

Samostatné územie vreckárov. Celkom rád by som videl mesačný sumár ukradnutých fotoaparátov, mobilných telefónov, peňaženiek a iných vecí, ktoré končia v rôznych pochybných záložniach, či z ruky do ruky za zlomok reálnej ceny ľuďom ktorí sa veľmi nezaujímaju o pôvod takejto veci.

Prial by som si, aby toto leto bolo čo najmenej sĺz a sklamaní z návštevy tohto mesta a čo najviac krásnych zážitkov...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.


Už ste čítali?