Chystáte sa na letnú brigádu v Prahe?

Autor: Štefan 'Dominik' Sabo | 2.7.2006 o 14:30 | Karma článku: 10,61 | Prečítané:  14656x

Aj keď väčšina mladých, ktorí by chceli nájsť brigádu cez leto v Prahe už má dávno zabezpečené všetky detaily, určite sa nájde dostatok takých, ktorí sa rozhodli na poslednú chvíľu. Poznáte to, čas tlačí, chaos, nič nestíhate a zabudnete na niektoré podstatné detaily. Prinášam Vám súhrn základných informácií, ktoré Vám môžu pomôcť...

Aj za toto môžu byť peniažky :-)Aj za toto môžu byť peniažky :-)foto: autor

Doklady:

Platný doklad totožnosti - občiansky preukaz alebo pas

Európsky preukaz poistenca - vydanie preukazu stojí 100 Sk a vydáva sa do 30 dní po podaní žiadosti vo Vašej zdravotnej poisťovni. V prípade, že potrebujete vycestovať okamžite, poisťovňa Vám vydá náhradný certifikát, ktorý platí iba 3 mesiace, ale plne nahrádza EPZ

Výpis z registra trestov SR - jeho vydanie stojí 100 Sk v kolkovej známke, niektoré agentúry Vám bez neho neurobia registráciu, niektoré ho nevyžadujú, ale je lepšie ho mať. Štandardný čas doručenia po podaní žiadosti na okresnej prokuratúre vo Vašom okolí je 7 až 14 dní, príde Vám poštou. Na počkanie ho vydávajú v Bratislave, na adrese:

Register trestov Generálnej prokuratúry SR, Kvetná 13, Bratislava, telefón 02/55425649

Po 9:00-12:00 13:00-18:00

Ut-Pi 7:30-12:00 13:00-15:00

Výpis z registra trestov ČR - väčšinou ho nebudete potrebovať, ale môže sa stať, že ho po Vás pri úzkom počte brigád budú vyžadovať. Vydanie je spoplatnené sumou 50 Kč a je možné ho získať osobne na adrese:

Budova soudu - Řejstrík Trestů, Soudní 1, Praha (metro C - Pražského povstání), telefón 244006111

Po,St 7:30 - 16:00

Ut 7:30-15:00

Št,Pi 7:30-13:00

Zdravotný preukaz pre prácu v potravinárstve - bez tohto preukazu Vás nepustia ani len doplňovať tovar v hypermarkete, vyžaduje sa pri všetkých prácach, kde prídete do kontaktu s potravinami. Vydáva ho Váš obvodný lekár, za poplatok. K vydaniu je potrebné absolvovať väčšinou nejaké odbery krvi a laboratórne vyšetrenia, ak ste ich však podstúpili v posledných 6 mesiacoch, máte veľkú šancu, že ich lekár nebude chcieť zbytočne opakovať. Poplatky sa líšia podľa jednotlivých lekárov.

Súhlas rodiča - ak ste osoba mladšia ako 18 rokov, nutne potrebujete súhlas rodiča, ktorým súhlasí, že môžete brigádovať cez agentúru. Vhodné je zároveň uviesť v ňom aj súhlas, že Vám budú vyplácane odmeny za prácu.

Potvrdenie o štúdiu - ďalší vhodný doklad, pokiaľ ste študujúci. Väčšina agentúr neakceptuje ako potvrdenie o štúdiu ISIC karty.

Ďalšou dôležitou otázkou je, ako pracovať?

Práca cez agentúry - Jednou z možností je pracovať cez niektorú z pracovných agentúr. Oslovil som zopár agentúr, niektoré ma prekvapili odpoveďami, v ktorých špeciálne veľkými písmenami zvýraznili, že zamestnávajú len ČESKÝCH ŠTUDENTOV, dokonca som dostal odpoveď že cudzincov, ani ak študujú v ČR nie sú ochotní zamestnať.

Výhodou práce cez agentúru je nepochybne jasne formulovaná zmluva, ktorá je asi pre väčšinu dôležitá. Rovnako tak široký výber brigád.

Nevýhodou môže byť, že výplatu dostávate len raz mesačne, maximálne tak s nejakou zálohou. V niektorých agentúrach vyplácajú ale zálohy, prípadne aj celú mzdu v týždenných intervaloch.

Vyberiem len niektoré z agentúr, kde mám na moje e-maily doručené odpovede a kde mi potvrdili, že sú ochotní zamestnať aj Slováka a to nie len študenta:

CREDIT CZECH s.r.o

Grafton Recruitment

Unijob s.r.o

Axial Personnel Agency s.r.o

THS CZ s.r.o.

JAZ Servis

Agentúra PLUS s.r.o

Práca priamo pre firmu - dohodnuté vopred - Ďalšou možnosťou je práca pre firmy, ktoré si priamo inzerujú svoje ponuky. Opäť máte zmluvu, ktorá Vám garantuje aspoň aké, také podmienky a spôsob odmeny. Medzi najznámejšie ponuky tohto typu patria rôzne telemarketingové firmy. Pri tomto spôsobe práce však neuspeje každý. Ak si nie ste istý, že "ukecáte aj vola" a predáte mu aj to, čo naozaj nepotrebuje a to ešte k tomu cez telefón, je lepšie voliť radšej prácu niekde v sklade :-) Toto platí najmä pri aktívnom telemarketingu, ktorý tvorí základ ponuky.


Práca priamo pre firmu - dobrodružný systém - Veľa z brigádnikov dáva prednosť hľadaniu práce "na riziko" systémom obchádzania rôznych firiem. Neviem, či by som mal chuť obiehať reštaurácie a bary a pýtať sa na prácu. Veľkou výhodou tohto spôsobu môžu byť absolútne individuálne podmienky dohodnuté priamo s potenciálnym "chlebodarcom".


Ubytovanie:


Asi najzložitejšia otázka, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď.


Byty a izby v bytoch - Pohodlné riešenie, výber je viac, ako dobrý ale ceny sú pomerne vysoké. Nehovoriac o tom, že veľa z prenajímateľov má vo zvyku po Vás žiadať tzv. "vratnú kauciu" ktorou sa istým spôsobom istia. Tá je koľkokrát rovnako vysoká ak nie vyššia ako dohodnuté mesačné nájomné.

Ubytovne - Menej súkromia, veľakrát za cenu existencie s ďalšími osobami na jednej izbe, ale za pomerne výhodnú cenu. Zohnať ubytovňa v Prahe sa dá už od 2000 Kč pri platbe vopred, v praxi sa skôr stretnete s ponukami okolo cca 3500 Kč pri platbe na mesiac vopred. Existuje zopár ubytovní, ktoré ponúkajú relatívne výhodne ubytovanie a žiadajú zaplatiť na 8, či 14 dní vopred, čo môže byť schodná cesta v prípade, že nemáte úvodný kapitál a dokážete si skombinovať týždenné zálohy za prácu tak, aby Vám stačili na existenciu. Nevýhodou je že pomerne veľkú časť prázdnin budete len prežívať. Úroveň ubytovní je tak rozdielna, že je asi lepšie ju vidieť na vlastné oči, videl som už aj ubytovanie v UNIMOBUNKÁCH, čo v lete môže byť veľmi nepríjemné, nehovoriac už o bezpečnosti osobných vecí.

Rodina a známi - Najvýhodnejšia možnosť, samozrejme, patrilo by sa taktiež čosi vložiť do rodinného rozpočtu.

Internáty - Ďalšia možnosť ako prísť k relatívne slušnému ubytovaniu v čase, keď sa internáty nevyužívajú pre študentov. Nevýhodou je, že v Prahe sa väčšina z nich profiluje na krátkodobé ubytovanie turistov, čomu zodpovedajú ceny.


Poznámka autora: Článok si nechce vziať za úlohu rozobrať všetky možnosti, preto budem veľmi vďačný, ak sa v diskusii rozvinú aj Vaše osobné skúsenosti s jednotlivými agentúrami a spôsobom ubytovania. Linky na webové stránky sú uvedené v súvisiacich článkoch trochu neštandardne, aby ich bolo možné dodatočne doplniť, ak sa ozvú aj z ďalších oslovených agentúr.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Najsilnejšie protipandemické opatrenie je osobný lockdown

Zabudli povedať najdôležitejšiu informáciu.


Už ste čítali?