PayPay: Posielajte a príjmajte financie do/zo zahraničia výhodne...

Autor: Štefan 'Dominik' Sabo | 2.7.2006 o 10:30 | Karma článku: 10,64 | Prečítané:  4997x

Poznáte to, banky si účtujú niekedy aj stovky korún za medzinárodné prevody. Páčilo by sa Vám za takýto prevod zaplatiť iba cca 6 Sk? Pracujete v ČR cez leto a nechcete si otvárať český účet? Tak čítajte ďalej...

Toto ale aj mnoho iného Vám umožní služba PAYPAY, ktorá síce vznikla v roku 2003, ale svoje služby najmä pre Slovákov poskytuje vo veľkom cca od začiatku roku 2005, kedy rozšírila svoju pôsobnosť o nové krajiny, ako aj doplnila nové služby. Tie sa pridávajú postupne aj naďalej, pre nás budú však zaujímavé hlavne 3 z nich. Výhodou je aj prostredie aplikácie v zrozumiteľnom jazyku.

1/ Posielanie peňažných prostriedkov do zahraničia:

Na zberný účet PAYPAY si prevediete, resp. vložíte požadovanú čiastku, primerane zvýšenú o poplatok za samotný prevod. Tieto Vám spoločnosť pripíše na Váš virtuálny účet a môžete s nimi pracovať.

Prevody do "pokrytých krajín" Vás budú stáť cca 6 Sk. Medzi takéto krajiny patria napr.:

Česká republika

Maďarsko

Francúzsko

Nemecko

Írsko

Veľká Británia

a iné (spolu 27 krajín).

Pokiaľ budete zasielať financie na zberný účet z inej banky, než má vedený účet táto spoločnosť, bude to trvať cca 2 pracovné dni, kým sa Vám tento prejaví na Vašom virtuálnom účte. Cca 2 až 3 pracovné dni bude trvať, kým sa Vaša platba pripíše na účet príjemcu, na ktorý ste ju zaslali. Znamená to teda, že za zhruba rovnaký čas, ako pri priamom prevode z Vašej banky, ale za zlomok jeho ceny dostanete financie tam, kam potrebujete.

Nevýhodou je nutnosť zadať najprv prevodný príkaz vo Vašej banke, prípadne vklad na zberný účet a následne ešte jeden prevodný príkaz už priamo v aplikácii, alebo cez SMS.

Výhodou, že za prevod vo Vašej banke zaplatíte len poplatok, ako za prevod v rámci Slovenska a za prevod z PAYPAY poplatok cca 6 Sk.

Existujú aj "nepokryté krajiny", pri ktorých je už na uváženie, či sa to oplatí, nakoľko prevod je značne drahší.


2/ Prijatie peňažných prostriedkov zo zahraničia:

Spoločnosť má svoje účty aj v zahraničí, čo umožňuje "naplniť" Váš virtuálny účet či už vkladom, alebo prevodom na tieto účty v nasledujúcich krajinách:

Česká republika

Poľsko

Maďarsko

Rakúsko

Nemecko

Taliansko

USA

príjem peňazí v takom prípade nie je spoplatnený. Tento sa Vám okamžite prejaví na virtuálnom účte a môžete si zadať príkaz na prevod na Váš normálny účet na Slovensku (poplatok ako pokrytá krajina). Táto možnosť môže byť zaujímavá aj pre študentov ktorí brigádujú napr. v ČR.

Poznámky k vyššie spomínaným možnostiam:

- po otvorení Vášho virtuálneho účtu je Vám pridelené jeho číslo, ktoré je zároveň špecifickým symbolom. Pri každej platbe na zberný účet musí byť tento uvedený, inak sa platba správne neidentifikuje a po niekoľkých dňoch sa vráti naspäť na účet odosielateľa.

- pokiaľ ste zabudli uviesť špecifický symbol, okamžite kontaktujte PAYPAY cez formulár na stránkach, je nutné popísať platbu, pokiaľ možno čo najpresnejšie (suma, variabilný symbol, účet odosielateľa) a cca do 24 hodín zjednajú nápravu

- pri vkladoch na pobočkách bánk má väčšina z nich nepochopiteľný problém so zadávaním špecifického symbolu k platbe, nemajú na to jednak kolónky na tlačivách, jednak v systéme. V takom prípade je vhodné ak tento uvediete do popisu platby, táto "vyskočí" operátorovi ako neúplná a manuálne je priradená k Vášmu virtuálnemu účtu, prakticky do niekoľkých minút.

- môžete mať pod jedným prihlásením otvorených aj viac virtuálnych účtov, dokonca aj v rôznych menách (SKK,CZK,EUR,USD,PLN,HUF) a každý takýto účet má priradené svoje vlastné číslo, pomocou ktorého smerujete platby na konkrétny účet.

- prevody medzi jednotlivými virtuálnymi účtami (nie len Vašimi) nie sú spoplatňované.

- posielať a prijať platby môžete aj cez SMS, v takom prípade je ale účtovaný extra poplatok.

- otvoriť si virtuálny účet môže ako fyzická osoba - občan, tak aj podnikateľ.

3/ Odosielanie lacných SMS správ cez internet:

Pokiaľ máte na svojom virtuálnom účte nejakú sumu, môžete využiť doplnkovú funkciu zasielania SMS správ. Tieto Vás budú stáť cca 1 Sk za každú správu. Pohodlným spôsobom je použitie ich vlastného programu, v ktorom okrem iného vidíte online stavy Vašich účtov (nutné pripojenie na internet samozrejme).

Poznámka autora: Vzhľadom na to, že svoj účet nemáte vedený v banke, ale otvára Vám ho súkromná spoločnosť, nie je chránený tak, ako bežné vkladové účty v bankách. Toto riziko je potrebné si uvedomiť, služba je vďaka tomu vhodná len na rýchle prevody, prijať-odoslať peniaze. Samotná spoločnosť vydáva prostredníctvom istej slovenskej banky aj svoje vlastné kreditné karty, je zároveň silnou spoločnosťou, ale nie je to banka. Spoločnosť použila názov, ktorý je viac, ako podobný službe PAYPAL.com, ktorá má podobné zameranie. Určite je to účelový názov, ktorý sa líši len v jednom písmenku a pritiahne tak dosť záujemcov.

DOPLNENÉ: Otvorenie virtuálneho účtu, ako aj jeho vedenie je úplne zdarma. Registrácia a otvorenie účtu je otázkou niekoľkých minút. Pokiaľ zadáte len e-mail, tento musíte potvrdiť na základe zaslaného e-mailu. V prípade, že zadáte aj mobilné číslo, na toto Vám príde overovaci reťazec v SMS. Bez dokončenia týchto krokov nemôžete používať daný virtuálny účet. Toto platí aj pri ďalších účtoch, ktoré si otvoríte neskôr.

DOPLNENE 2: Skôr, ako sa rozhodnete použiť tento systém, prečítajte si diskusiu k tomuto članku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?