Voľby 2006: Ak ste v zahraničí na poslednú chvíľu, máte smolu...

Autor: Štefan 'Dominik' Sabo | 17.6.2006 o 10:15 | Karma článku: 10,29 | Prečítané:  7953x

Po prvýkrát je umožnené voliť zo zahraničia korešpondenčnou formou. Po prvýkrát je to jedno veľké fiasko, záujem ľudí je minimálny. Naozaj to bola jediná možnosť?

Po novom, ak sa dlhodobo zdržiavate v zahraničí, mohli ste najneskôr 50 dní pred konaním volieb požiadať obec, v ktorej ste zapísaní v zozname voličov, aby Vám bolo umožnené hlasovať tzv. korešpondenčnou formou zo zahraničia.

Napriek tomu, že v zahraničí sú niekedy aj skoro celé dediny, záujem o túto formu je minimálny. Prečo je to ale takto?

Prvú chybu vidím v nutnosti už 50 dní vopred definovať svoj záujem. Len málokto si môže byť istý, že o takmer 2 mesiace naozaj bude ešte v zahraničí, prípadne, že tam v tom čase už bude. Samozrejme, po administratívnej stránke je to asi zložité, preto táto lehota.

Druhou chybou podľa mňa je nezáujem ľudí, ktorí opustili Slovensko o to, že nejaké voľby vôbec sú. Áno, ozývajú sa oveľa častejšie na rôznych fórach ľudia, ktorí prezentujú názor, že ich to nezaujíma, že nie sú predsa tam, ale majú sa dobre, tak načo by niečo riešili?

Kto však myslel na niekoho, kto na poslednú chvíľu, či už z pracovných, alebo osobných dôvodov musí odcestovať do zahraničia?  Vybaví si voličský preukaz, ale je mu na dve veci, na nič a znovu na nič, nakoľko priame voľby na zastupiteľských úradoch SR v zahraničí nie sú umožnené. Každému je jasné, že z druhého konca krajiny by sa kvôli voľbám len málokto unúval, ale bolo by to plusom pre tých, ktorí sú v blízkosti zastupiteľstiev, alebo môžu, či chcú na ne zájsť.

V Českej republike to majú naopak, môžu voliť na zastupiteľstvách, ale nemôžu voliť poštou.

Prečo, keď už sa akože myslelo na Slovákov žijúcich v zahraničí sa nerozmýšľalo naozaj reálne a neskombinovali sa obe tieto formy voľby? Určite by to pritiahlo oveľa viac spoluobčanov k urnám, najmä ak by im stačilo mať z domu zaslaný voličský preukaz.

Jedna vec je tváriť sa, ako myslíme na tých, ktorí sú v zahraničí, druhá reálne plus takejto snahy. Zatiaľ to vidím na jedno veľké fiasko...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?