DIGI-TV: Spoločnosť mení zabezpečenie kódovania

Autor: Štefan 'Dominik' Sabo | 15.6.2006 o 0:44 | Karma článku: 10,26 | Prečítané:  35832x

Ani nie týždeň po tom, ako sa na verejnosť dostali kódy pre neautorizovaný prístup k platforme DIGI-TV spoločnosť reaguje a to zmenou ochrany kódovania svojich programov.

DIGI-TV vysiela svoje DTH programy kódované v systéme NAGRAVISION 2 CAS 6, okrem toho podmieňuje príjem iba za súčasného použitia ich príjmacieho zariadenia, ktoré je spárované s kartou, táto sa zatiaľ oficiálne nedá použiť v inom satelitnom prijmači.

Pri vstupe na Slovensko začali distribuovať karty s kódovacím systémom revízie AC1, čo je relatívne starší spôsob, ktorý má aj svoje trhliny. Aj vďaka nim sa na niekoľko dní podarilo skupine ľudí, ktorí sa venujú satelitnej technike dosiahnuť, že bol umožnený príjem aj nelegálne, na rôznych príjmačoch, ktoré podporujú tzv. softwarovú emuláciu. Je asi jasné, že vďaka "deravému systému" to bolo možné asi dlhšie, ale len čo sa to dostalo do rúk zopár jednotlivcom, okamžite sa to rozšírilo nekontrolovateľné ďalej.

Spoločnosť reagovala rýchlou zmenou kľúčov, čo samozrejme dávalo nádeje na to, aby sa opäť podarilo prelomiť to, dosť rýchlo, nasledovala by ďalšia zmena kľúčov, ďalšie prelomenie a takto dookola, nikdy nekončiaci súboj.

Odvtedy na rôznych fórach môžem pozorovať novodobých žobrákov, ktorí denne žobrú nové kľúče.

Od utorka však spoločnosť pristúpila k významnému ťahu v tejto hre, ktorým na istú dobu zasadí šach-mat takýmto pokusom.

Cez tzv. OTA, teda na diaľku, bez potreby sťahovať jednotlivé karty a znova ich distribuovať zákazníkom sa rozhodla zmeniť revíziu softwarovej časti kariet z AC1 na AC3, ktorá umožňuje účinnejšiu obranu voči nelegálnemu príjmu, kde zmena kľúčov môže byť realizovaná pokojne aj každý deň, dokonca aj častejšie. Zároveň prichádza k úprave softwarovej časti aj samotného príjmača tak, aby bolo možné tieto karty naplno využiť. Zatiaľ sa teda beží simultánne na oboch revíziách, dá sa však očakávať, že staršia verzia revízie bude o niekoľko dní odstavená.

Vedľajším produktom tejto zmeny však môže byť veľmi pozitívna skutočnosť, nakoľko pri lepšej ochrane priamo cez kartu sa otvára priestor na úvahy, umožniť príjem aj pre iné než dodávané príjmače, na to si však asi nejaký ten piatok budeme musieť počkať, zatiaľ o tom oficiálne neuvažujú.

Takýto rýchly postup ctí spoločnosť, ktorá má v 3 krajinách skoro 400 000 abonentov a v priebehu 2 mesiacov sa chystá vstúpiť do susednej Českej Republiky, snažia sa tým samozrejme chrániť svoje investície.

Osobne mám stále menšie výhrady voči kvalite distribuovaných programov, z ich strany je vidieť aj v tomto dosť rýchle zmeny, dúfajme, že čo najskôr sa dočkáme aj v tomto patričného pokroku. Stačí si však spomenúť, ako začínala ich priama konkurencia na našom trhu a zistíme, že už teraz sú na tom o čosi lepšie, aj keď majú čo ešte určite vylepšovať.

Ja osobne im dávam klasických 100 dní, aby ukázali, nakoľko sú prínosom a čo nové dokážu priniesť...


ukážky 2 rôznych kariet a ich výpisov,

najprv karta REV1, nasleduje karta REV3

(ospravedlňujem sa za kvalitu, na prezentáciu zmeny to však plne postačuje)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?