Unikli zoznamy mafiánov... No a čo má byť?

Autor: Štefan 'Dominik' Sabo | 17.6.2005 o 11:08 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  6282x

Prečo sa vlastne čudujeme, že uniklo to, či ono, čo malo ostať skryté? Veď je to už pomaly normálne... Naozaj? Ja si myslím, že nie!

V médiách sa opäť pretriasa ďalší z prešľapov polície, tento krát sa im podaril únik zoznamu tzv. mafiánov. Zoznam, ktorý mal slúžiť pre interné účely niektorých policajných zložiek.

Nerád by som rozoberal, prečo, odkiaľ a v neposlednom rade za akú sumu tento zoznam unikol, to vyrieši a možno nevyrieši vnútorná inšpekcia polície a ministerstva, pokiaľ sa vôbec takouto banalitou bude zaoberať.

Zarážajúce na celej veci je to, že takýmto zoznamom disponuje voľne niekoľko sto policajtov, zaradených na úsek poriadkovej polície. Prečo, to nech mi niekto rozumne vysvetlí.

Veď za boj s organizovaným zločinom, ktorým takéto skupinky ľudí páchajúcich menšiu či väčšiu kriminálnu činnosť nepochybne sú majú byť zodpovedné úplne iné útvary polície a tajných služieb. Poriadková polícia by mala dostávať len operatívne informácie nevyhnutné pre súčinnosť s týmito zložkami. V žiadnom prípade by nemala disponovať údajmi v takom rozsahu, pokiaľ nie je schopná zabezpečiť určitý stupeň utajenia týchto informácií. A tu už nejde o nejaký zoznam záujmových objektov a osôb, tu ide o ďalšie kvantum informácií, únikom ktorých je marená práca iných, oveľa kompetentnejších zložiek. Keďže tieto sú platené zo štátneho rozpočtu a tým aj z našich daní, považujem takýto prístup za maximálne nekorektný voči občanom.

Je krásne pozerať sa na policajných funkcionárov, či priamo hlavy ministerstva vnútra, ako sa chvália, že sa im podarilo to, či ono v médiách. Nepochybne je úspechom, ak sa rozloží jedna, či dve mafiánske skupinky, ale na to, aby sa občan mohol cítiť bezpečne a nebál sa za bieleho dňa vyjsť na ulicu v obave že nejaký mladík sa v rámci vyrovnávania si účtov pomýli a zastrelí aj jeho.

O reformách v polícii sa hovorí už veľmi dlho, ale je už dávno jasné, že takýmto systémom, aký je v tejto chvíli sa ďalej ísť už nedá.

Akákoľvek zmena neprinesie želaný účinok bez finančného krytia nákladov, je čas, aby si kompetentní konečne uvedomili, že nie je možné donekonečna škrtiť rozpočty úradu boja proti organizovanej kriminalite, odboru zvláštnych operatívnych činností ako aj tajných služieb.

Áno, osobne som za zvýšenie rozpočtu vyššie menovaným zložkám, ale zároveň aj ich zvýšenú kontrolu.

(poznámka: článok si nedáva za úlohu riešiť vzniknutý problém, snahou autora je vyvolať diskusiu na danú tému, na základe ktorej vzniknú ďalšie články venované tejto problematike.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.


Už ste čítali?